تبلیغات
من هنوز منتظرم - خبرنگار آمریکایی: ما هم بودیم مرگ بر آمریکا می‌گفتیم!
درباره ما
دوستان
آخرین مطالب
نظر سنجی
امكانات جانبی
 
جان اسوارز خبرنگار آمریکا در گزارشی می‌نویسد:
برای برخی از آمریکایی‌ها سخت است درک کنند چرا دولت اوباما تا این اندازه مصمم است با ایران بر سر قابلیت هسته‌ای‌اش به توافق برسد، با توجه به اینکه تظاهرات عظیم ایرانی‌ها دائما شعار "مرگ بر آمریکا" سر می‌دهند. من می‌دانم که این شعار مرا ناراحت می‌کند، چون جزئی از آمریکا هستم و به شدت مخالف مرگ خودم هستم. اما اگر از تاریخچه واقعی‌مان با ایران آگاه شوید، متوجه خواهید شد خاستگاه و منشاء این نفرت و انزجار از کجاست. آنها دلایل قابل فهمی برای عصبانیت و ترس از ما دارند (کارهایی که اگر به عنوان مثال نروژ با ما کرده بود، باعث می‌شد به خیابان‌ها آمده و شعار مرگ بر نروژ سر دهیم) اگر ما هم جای مردم ایران بودیم شعار مرگ بر آمریکا می‌دادیم. متاسفانه، نه تنها آمریکا و متحدان‌شان اقدامات وحشتناکی علیه ایران انجام داده‌اند، بلکه حتی به اندازه کافی مبادی آداب و با نزاکت نیستیم که آنها را بیاد بیاوریم.

۱. بنیان‌گذار رویترز، ایران را در سال ۱۸۷۲ خرید
ناصرالدین شاه، شاه ایران از سال ۱۸۴۸ تا ۱۸۹۶، حق اجرای تمام کانال‌‎ها و خطوط راه آهن ایران، بیشتر معادن و تمام جنگل‌های دولت و تمام صنایع آینده را به پل رویترز فروخت. به گفته دولتمرد مشهور انگلیس، لرد کرزن "این کامل‌ترین و فوق‌العاده ترین تسلیم تمام منابع صنعتی یک
قلمرو پادشاهی به دستان خارجی دانست که حتی به خواب هم نمی‌توان دید". مردمان ایران به قدری خشمگین شدند که سال بعد شاه مجبور به لغو قرارداد فروش شد.

۲. بی‌بی‌سی به سرنگونی نخست وزیر ایران توسط سازمان سیا کمک کرد
اگر اقدام رویترز برای دامن زدن به کینه ایرانی‌ها علیه رسانه‌های غربی کافی نبود، بی‌بی‌سی با دادن کد مخفی برای کمک به کرمیت روزولت این کینه را تکمیل کرد و زمینه را برای کودتای آمریکایی و انگلیسی علیه مصدق فراهم ساخت (همچنین شبکه بی‌بی‌سی فارسی برای انتشار تبلیغات طرفدار کودتا به دستور دولت انگیس کمک می‌شد). خیلی سریع آمریکا پلیس مخفی رژیم را آموزش داد تا چگونه ایرانی‌ها را با روش‌هایی مورد بازجویی قرار دهند که به گفته یک تحلیل‌گر سازمان سیا "براساس تکنیک‌های شکنجه آلمانی از جنگ جهانی دوم بودند".

۳. ما برنامه‌های گسترده‌ای برای استفاده از تسلیحات هسته‌ای در ایران داشتیم
در سال ۱۹۸۰، ارتش آمریکا از این می‌ترسید که اتحاد جماهیر شوروی از انقلاب ایران به نفع خود و برای حمله به ایران استفاده کرده و تنگه هرمز در خلیج فارس را تصرف کند. بنابراین، پنتاگون یک برنامه و طرح جدید داشت: "اگر شوروی شروع به جمع آوری نیروی نظامی کند، ما از سلاح‌های هسته‌ای کوچک برای تخریب گذرگاه‌های کوهستانی در شمال ایران استفاده می‌کنیم که شوروی برای انتقال نیروهای نظامی به آنها نیاز خواهد داشت".

۴. ما با این مسئله مشکلی نداشتیم که عربستان سعودی ۵ میلیارد دلار برای ساخت سلاح هسته‌ای در طول جنگ ایران و عراق به صدام کمک کند
احتمالا می‌دانید که بعد از حمله صدام حسین به ایران در سال ۱۹۸۰، عراق با کمک ما اقدام به ساخت تسلیحات بیولوژیکی، شیمیایی و هسته‌ای کرد و واقعا از تسلیحات شیمیایی بر روی سربازان ایرانی استفاده کرد. احتمالا نمی‌دانید که عربستان سعودی میلیاردها دلار برای اجرای برنامه هسته‌ای صدام به وی کمک کرد و دولت ریگان از همه این اتفاقات مطلع بود و اهمیتی نمی‌داد.
برای درک عمق این فاجعه برای ایرانی‌ها، به یاد داشته باشید حداقل ۰.۷۵ درصد از کل جمعیت ایران در طول جنگ ۸ ساله ایران و عراق کشته شدند، سرانه معادل ۲.۴ میلیون آمریکایی. در مقام مقایسه، ما هنوز هم پس از گذشت ۷۰ سال، در مورد جنگ جهانی دوم که در آن ۴۰۰ هزار آمریکایی یعنی ۰.۳ درصد از جمعیت جان خود را از دست دادند، صحبت می‌کنیم.

۵. رهبران آمریکا دائما آشکارا تهدید به نابودی ایران می‌کنند
فقط جان مک کین نبود که آواز" بمب بمب بمب ایران" سر می‌داد. دریاسالار ویلیام فالون که به عنوان رئیس مرکز فرماندهی مرکزی آمریکا در سال ۲۰۰۸ بازنشسته شد در مورد ایران گفت "این‌ها مورچه هستند، وقتی زمانش فرا رسد، آنها را باید له کنید". دریاسالار جیمز لیون جونیور، فرمانده ناوگان دریایی آمریکا در اقیانوس آرام در طول دهه ۱۹۸۰ گفته بود "ما آماده‌ایم آنها را به قرن چهارم باز گردانیم".
ریچار آرمیتاژ، معاون وزیر دفاع وقت، توضیح داد "به این مسئله می‌اندیشیم که آیا ایران را بطور کامل نابود کنیم". شلدون آدلسون میلیاردر و موسس حزب جمهوری‌خواه، از یک حمله هسته‌ای بی‌دلیل به ایران ابتدا در وسط صحرا و سپس به سمت مناطق پرجمعیت حمایت کرد. بازنگری سیاست‌های هسته‌ای آمریکا سال ۲۰۱۰ توسط دولت اوباما اعلام کرد که "ما از سلاح‌های هسته‌ای علیه دولت‌های فاقد سلاح‌های هسته‌ای که متعاهد معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای هستند و تعهدات‌شان مبنی بر عدم گسترس سلاح هسته‌ای را رعایت می‌کنند، استفاده نخواهیم کرد". تنها یک کشور غیر هسته‌ای وجود دارد که احتمالا در این گروه جای نمی‌گیرد.
بنابراین، می‌گفتیم هرگز از سلاح‌های هسته‌ای علیه هر کشوری که در حال حاضر آن‌ها را در اختیار ندارد استفاده نمی‌کنیم البته به استثنای ایران. طبعا، ایران از اینکه هدف هسته‌ای باشد بسیار ناراحت است.

۶. ما یک هواپیمای غیرنظامی ایران را سرنگون کردیم و ۲۹۰ نفر از جمله ۶۶ کودک را کشتیم
در این حمله، ناو آمریکایی وینسنسن که در حال گشت‌زنی در خلیج فارس بود، پرواز شماره ۶۵۵ ایران ایر را در آسمان منفجر کرد. وقتی اتحاد شوروی در سال ۱۹۸۳ به اشتباه یک هواپیمای غیرنظامی کره جنوبی را در حریم هوایی خود منفجر کرد، روزنامه نیویورک تایمز در سرمقاله خود در مورد "قتل در آسمان" نوشت و همچنین اعلام کرد "هیچ بهانه‌ای قابل قبولی برای کشوری که یک هواپیمای بی‌ضرر را منفجر کند وجود ندارد".
بعد از حمله موشکی ناو وینسنسن، در یکی از سرمقاله‌های تایمز اعلام شد "آنچه برای پرواز شماره ۶۵۵ رخ داد سوالات سخت و محکمی برای ایران مطرح می‌کند". درست است- برای ایران. دو سال بعد ارتش آمریکا به فرمانده وینسنسن نشان دلیری و شجاعت اعطا کرد.

۷. ما نگران سلاح‌های هسته‌ای ایران هستیم به این خاطر که آنها مانع حملات نظامی ما می‌شوند
شعارهای ما در مورد ایران مزخرف به نظر می‌رسند: آیا رهبران آمریکا واقعا باور دارند ایران برای اولین بار در حمله هسته‌ای به اسرائیل یا آمریکا شرکت خواهد کرد، با توجه به اینکه این کار باعث یک اقدام تلافی‌جویانه و سریع از قدرت‌های هسته‌ای به خوبی مسلح می‌شود؟
حتی کارشناسان سیاست خارجی و محافظه کار آمریکا می‌دانند که این باور بعید و غیرمحتمل است. آنها نگران این نیستند که ما نمی‌توانیم مانع از یک ایران مسلح به سلاح هسته‌ای شویم- آنها نگران این هستند که یک ایران مجهز به سلاح هسته‌ای بتواند مانع ما شود.

همانطور که توماس دانلی، تحلیل‌گر ارشد مسئله ایران در اندیشکده اینترپرایز آمریکایی در سال ۲۰۰۴ عنوان کرد "چشم‌انداز یک ایران هسته‌ای یک کابوس است ... به خاطر تاثیر محدودکننده‌اش برای استراتژی آمریکا در رابطه با خاورمیانه ... مطمئن‌ترین عامل بازدارنده برای اقدام آمریکا یک زرادخانه هسته‌ای فعال است". این دیدگاه، که ما نباید اجازه دهیم کشورهای دیگر ما را از برپایی جنگ باز دارند، یک باور اساسی دولت آمریکا است و در واقع دلیل اصلی حمله به عراق عنوان شد.:: مرتبط با: سیاسی , تحلیل و فلسفه ,
:: برچسب‌ها: مرگ بر آمریکا , چرا مرگ بر امریکا , نابودی امریکا , امریکا دشمن اسلام , امریکا دشمن ایران , مرگ بر امریکا , امریکای جهانخوار ,
ن : عماد کلامی مقدم
ت : 1394/04/11
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
موضوعات
صفحات
نویسندگان
آرشیو مطالب
برچسب ها
امكانات جانبی